آموزش, هیدرولیک, هیدرولیک جیست؟

هیدرولیک چیست؟

تاریخچه علم هیدرولیک

هیدرولیک

ما در سایت هیدرولیک میرزایی قصد داریم پرسش هیدرولیک چیست؟ را به صورت ساده و مختصر برای شما خواننده عزیز توضیح دهیم ، هیدرولیک از نزدیک به پانصد سال پیش مورد استفاده بشر قرار گرفت. هيدروليک از کلمه يوناني “ هيدرو ” مشتق گرديده است و اين کلمه به معناي جريان حرکات مايعات مي باشد. در قرون گذشته مقصود از هيدروليک فقط آب بوده و البته بعدها عنوان هيدروليک مفهوم بيشتري بخود گرفت و معني و مفهوم آن مورد بررسي واقع شد.

اصول اساسی هیدرولیک را آنرا پاسکال دانشمند فرانسوی در سال ۱۶۵۰ بیان نمود. یک قرن بعد دانیل برنولی قانون بقای انرژی را برای سال جاری در خط لوله بیان نمود.

با توجه به پرسش هیدرولیک چیست ؟ می توان گفت در سال ۱۷۹۵ اولین پرس هیدرولیک آبی ساخته شد. پس از کشف روغن حاصل از نفت، این محصول جایگزین آب به عنوان واسطه انتقال انرژی گردید. سپس با ساخت قطعات دقیق تر، مشکلات آب بندی سیستمها به تدریج حل شد و توجیه و مقبولیت هیدرولیک روز بروز افزایش یافت.

مفهوم هيدروليک در اين قرن ديگر مختص به آب نبوده بلکه دامنه وسيعتري بخود گرفته و شامل قواعد و کاربرد مايعات ديگري ، بخصوص ” روغن معدني ” ميباشد ، زيرا که آب بعلت خاصيت زنگ زدگي ، در صنايع نمي تواند بعنوان انرژي انتقال دهنده مورداستفاده قرار گيرد و بعلت آنکه روغن خاصيت زنگ زدگي ندارد ، امروزه در صنايع از آن بخصوص براي انتقال انرژي در سيستم کنترل استفاده بسيار ميگردد.

در طی جنگ جهانی اول از هیدرولیک در سطح وسیعی استفاده شد. از اواسط قرن بیستم و بهره برداری از آن به حدی رسید که هم اکنون هرکس می تواند در نزدیکی خود کاربردی از آن بیابد

وقتيکه در صنعت از هيدروليک نام برده ميشود ، مقصود همان ” هيدروليک روغني ” مي باشد.

بطور دقيق ميتوان گفت که : حوزه کاربرد هيدروليک روغني استفاده از انرژي ديناميکي و استاتيکي آن بوده و در مهندسي کنترل براي انتقال زيگنال ها و توليد نيرو مي باشد.

توسعه علم هيدروليك زماني شروع شد كه پاسكال دانشمند فرانسوي قوانين مربوط به فشار را كشف كرد(1650 ميلادي) و هيدروليك را به عنوان يك علم نوين پايه گذاري نمود. از آن تاريخ به بعد دوران شكوفايي هيدروليك پديد آمد و اين علم به نحو چشمگيري وارد بازار گرديد. امروزه هيدروليك در ساختمان ماشين آلات صنعتي، كشاورزي، راهسازي، هواپيمايي، كشتي سازي، اتومبيل سازي، ماشينهاي ابزار، تاسيسات صنايع سنگين، معدن و . . . در مقياس وسيعي استفاده ميشود و روز به روز نيز افزايش مي یابد.

ویژگی اساسی هیدرولیک

  • تبديل انرژي مكانيكي به قدرت سيال تحت فشار به وسيله پمپ ها
  • انتقال سيال تا نقاط مورد نظر توسط لوله ها و شلنگها
  • كنترل فشار، جهت و جريان سيال توسط شيرها
  • انجام كار توسط عملگرها
  • خواص هيدروليک روغني و کاربرد آن در صنايع

استفاده از هيدروليک روغني به طراحان ماشين امکانات جديدي را داده ، که ميتوانند به نحو ساده تري ايده و طرح خود را عملي سازند، بخصوص قطعات استاندارد شده هيدروليک روغني کمک بسيار جامعي در حل مسائل طراحان مينمايد.

امروزه طراح ماشين ميتواند با کمک هيدروليک روغني مسايل پيچيده کنترل مکانيکي را بنحو ساده تري و در زمان کوتاه تري حل نموده و در نتيجه طرح را با مخازن کمتري عرضه نمايد.

سیستم‌های هیدرولیک دارای مزایایی هستند که عبارت اند از :

1.قدرت زیاد

چون امروز تمامی قطعات استاندارد هستند المان‌ها یا عناصر سیستم هیدرولیک بسیار راحت نصب و یا درتعمیرا ت تعویض می‌گردند.

2. استارت راحت وسریع سیستم هیدرولیک حتی زمانی که زیر بار قرار دارد

3.قابلیت تبدل حرکت دورانی به حرکت خطی وبالعکس

4.قابلیت سریع معکوس کردن جهت حرکت حتی زیر بار

5.تولید نیروی زیاد توسط پمپ‌های کوچک از لحاظ وزن و حجم.

برای مثال در مقایسه یک پمپ روغنی با یک الکتروموتور که نیروی یکسانی داشته باشند، پمپ هیدرولیک تقریباً یک دهم الکتروموتور از لحاظ وزنی می‌باشد

6.عمر طولانی قطعات یا المان‌های هیدرولیک، زیرا توسط روغن موجود درسیستم روغن کاری میشوند

7.قابلیت سرعت و قدرت در سیستم هیدرولیک

8.قابلیت اتوماتیک کردن سیستم‌های هیدرولیک

10.توليد و انتقال نيروهاي قوي توسط قطعات کوچک هيدروليکي ، که داراي وزن کمتري بوده و نسبت وزني آنها نسبت به دستگاههاي الکتريکي 1 به 10 ميباش

11.نصب ساده قطعات بعلت استاندارد بودن آنها

12.تبديل ساده حرکت دوراني به حرکت خطي اسيلاتوري (رفت و برگشتي)

13.قابليت تنظيم و کنترل قطعات هيدروليکي

14.امکان سريع معکوس کردن جهت حرکت

15.استارت حرکت قطعات کار کننده هيدروليکي ، در موقعيکه زير بار قرار گرفته باشند.

16.قابليت تنظيم غير پله ئي نيرو ، فشار ، گشتاور، سرعت قطعات کار کننده

17.ازدياد عمر کاري قطعات هيدروليکي در اثر موجوديت روغن در اين قطعات

18.مراقبت ساده دستگاهها و تاسيسات هيدروليکي توسط مانومتر

19.امکان اتوماتيک کردن حرکات

بطور کلی یک سیستم هیدرولیک چهار وظیفه اساسی را بر عهده دارد:

١- تبدیل انرژی مکانیکی به قدرت سیال تحت فشار بوسیله پمپ

۲- انتقال سیال تا نقاط مورد نظر توسط لوله ها و شیلنگ ها

٣- کنترل فشار، جهت و جریان سیال توسط شیرها

۴- انجام کار توسط عملگرها (سیلندرها و موتورهای هیدرولیکی)

به مجموعه عوامل چهارگانه فوق، مدار هیدرولیکی می گویند که عملکرد صحیح آن بیش از هر چیز به کنترل دقیق وابسته می باشد. در شناخت یک سیستم هیدرولیک ، قبل از هر چیز باید به خاصیت تراکم ناپذیری سیال توجه کرد و سپس با توجه به امکان چند برابر کردن نیروها قابلیت آنرا در انجام کارهای بزرگ درک نمود.

یکی از بهترین تغیراتی که هیدرولیک باعث به وجود آمدن آن صنعت شده است صنعت بتن آماده است که در این صنعت مهمترین دستگاه تولید شده با علم هیدرولیک دستگاه پمپ بتن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 + 4 =